Az iskola történetének fontosabb eseményei a ’90-es évektől napjainkig
Az 1990-es lelkiismereti és vallásszabadságról szőlő törvény lehetővé tette, hogy az egyházakon esett sérelmeket orvosolják, és 10 év alatt visszakaphassák elveszett tulajdonaikat, igy Cegléden is
sor került az iskola visszaigénylésére. A három református egyházközség 1992. június 8-án iskolaszéket hozott létre az iskola dolgainak intézésére. Cegléd város önkormányzatának képviselőtestülete 1992. június 4-én kelt 87/ 1992.sz. határozata értelmében a Ceglédi Református Egyházközségek 1992. augusztus 1. napjától visszakapták volt általános iskolájukat.
Így került a ceglédi Földváry Károly Általános Iskola is újra a Református Egyház fenntartása és működtetése alá. Az iskola neve 1992. augusztus 1. napjától Református Általános Iskola lett, A tanulók jogviszonya és a dolgozók munkaviszonya nem szűnt meg. Az alkotmány és a hozzá kapcsolódó alkotmányerejű törvények rendelkezései lehetővé tették, hogy az egyházak vallásos nevelést, oktatást valósítsanak meg az általuk fenntartott iskolákban.
A kötelező ismeretanyagot átadó tanítás keretében keresztyén szellemű nevelő-oktató munka folyt. A hittanórák ismét bekerültek az órarendbe.
Az iskola megbízott igazgatója 1992-1995 márciusáig Fekete Gyula volt
1993/94-es esztendőben meglátogatta az iskolát Dr. Hegedűs Lóránt püspök, Dr. Kálmán Attila államtitkár, a Dunántúli Egyházkerület főgondnoka. Két iskolával, a törökszentmiklósi és a nagykőrösi Református Általános Iskolával testvériskolai kapcsolatot létesítettek. A tanév végén a Református Egyházközségek és az önkormányzat megkötötte a Közoktatási Megállapodást, amely 10 évre stabilizálta az iskola működését és fenntartását. Az év során fejlesztették a hollandiai kapcsolataikat: a holland gyülekezet delegációja meglátogatta az iskolát számos ajándékkal. Februárban megalakult a 12 tagú Iskolaszék: 4 fő szülő, 4 fő pedagógus és 4 fő a fenntartó Református Egyházközség részéről.
Nagy jelentőségű az a szervezés a Baráti Kör részéről, hogy Iskolamúzeumot hoztak létre. A Református Általános Iskola Baráti Körének elnöke Arany László nyugdíjas lelkipásztor lett. A tagok megalkották a Ceglédi Református Iskoláért Alapítványt.
Megszűnt az iskola pincéjében működő lőtér, felújították a teljes világítást, és a fűtésrendszer részleges cseréjére is sor került. Nyelvi laborterem, hitoktatói szaktanterem és számos szemléltető eszköz kerülhetett a tanulók és tanárok birtokába. Szakmai továbbképzésekre, félévente tartott csendesnapokra és külföldi tapasztalatszerző utakra nyílt lehetőség. Évenként egyszer iskolaújság jelent meg, és jelenik meg azóta is Pelikán címmel, amely beszámol az iskola azévi munkájáról.
1995-ben Szegedi György lett az iskola igazgatója. Az 1995-96-os tanévben több változás is történt az iskola életében: órarendbe iktatva megjelenik a hittanoktatás, a reformáció ünnepén fogadalmat tesznek a kinevezett pedagógusok, megalakul Gál Géza nagytiszteletű úr elnöklésével az igazgatótanács, és szintén ebben a tanévben elindul az első iskolaotthonos osztály. Ezekben az osztályokban is a tanterv által előírt követelményeknek megfelelően folyik az oktatás, de a hagyományos oktatási formával ellentétben itt délelőttre és délutánra
is kerülnek tanítási órák, ugyanúgy szabadidős programok is. Ez a szervezeti forma mind oktatási, mind nevelési szempontból előnyösebb a hagyományos napközi-otthonos iskolánál, mind a tanuló, mind a család, mind a pedagógus szempontjából, hiszen itt a gyermekek észrevétlenül szoknak bele az iskolai munkarendbe. Az iskolaotthon módot ad az óvodai és iskolai nevelés szerves összekapcsolására, zökkenő mentesebbé teszi az átlépést az óvodából az iskolába.
1996-97-es tanévben 100 éves lett a lányiskola épülete. Bevezetésre került felső tagozaton az informatikaoktatás.
1999-2000-es tanévben fűvel ültették be az iskola B épületének udvarát, és elkészültek az új épületszárny tervei a Szabadság tér – Szív utca építési telkén való bővítéssel. Az alapkőletételre 2000. november 26-án került sor.
2000 szeptemberében először indult el a nagycsoportosok részére a „Suliváró” program vidám, játékos foglalkozásokkal. Célja az iskolakezdés megkönnyítése, az iskolai környezet és a leendő 3. osztálytól a tanulók szakosodnak, már csak azokat a területeket művelik, amihez kedvük és tehetségük van. Negyedik évfolyam végére elvárható eredmény a szülők számára bemutatott előadás és képzőművészeti kiállítás.
A művészeti osztályban tanulóknak sokoldalú képzést nyújtunk. A gyermekeket egyéni képességeik figyelembevételével örömet, felüdülést, többoldalú önkifejtést jelentő foglalkozásokkal fejlesztjük. Felső tagozaton továbbfolytatódik a gyerekek sokoldalú képzése. 7. évfolyamtól a néptánc helyét átveszi a társastánc. Évfolyamok végére elvárható eredmény egy bemutató előadás megtartása a szülők és érdeklődők számra, képzőművészeti kiállítással egybekötve.
A 2004-05-ös tanévtől Arany Zsolt az igazgató. Ebben a tanévben költözött a felső tagozat a Malom téri épületből az újonnan elkészült épületszárnyba. A következő évben teljesen befejeződtek a munkálatok a Szív utcai épületben. Átadásra került a tetötérben 2 informatikaterem és 2 nyelvi tanterem. 2006 szeptemberében indult el 15 fővel az iskola előkészítő osztály. Célja a gyermekek fejlődési sajátosságainak megismerése, a fejlődési egyenlőtlenségek korrigálása, a pszichikus funkciók egyensúlyának megteremtése, a gyermekek iskolaérettségének biztosítása, az eredményes, örömteli tanuláshoz szükséges készségek kialakítása. Ez az oktatási forma átmenetet képez az óvoda és iskola között.
2007-08-as tanévben a Nagytemplomi Gyülekezet az iskolának ajándékozta a kántorházat, és felülitásra került a S épület vizesblokkja.
2008 szepternberétől bővült az iskola a Köröstetétleni Tagintézménnyel: 83 tanuló, 10 pedagógus, 3 óraadó. Ma már a diákok száma meghaladja a 130 főt, akik közül többen járnak be Törtelről és Jászkarajenöről a tanári felügyelettel ellátott iskolabusszal. Új ebédlő került kialakításra az egykori Evangélikus Lelkészi Hivatal és parókia épületében, amely 100 fő befogadására képes egyszerre. Az Igazgatótanács döntése alapján újabb 5 évre megbízták Arany Zsoltot az iskola vezetésével.
A 2010-11-es tanévre felújították az iskola bazársori épületét, ahol 3 szaktanterem került kialakításra.2009-ben köznevelési célra megvásárolta az iskola az Alkotmány utca 12. szám alatti ingatlant.
2011 szeptemberétől 2 tagávodával, a Posta utcai és a Báthory utcai óvodákkal bővült az iskola. Mindkét intézményben 4-4 csoportban biztosítunk óvodai nevelést mintegy 215 gyermek számára.
2012-ben bekerítésre került a Templomkert, ezzel bővítve az iskolaudvar területét.
2012 szeptemberétől újabb tagóvodával bővült az iskola. A köröstetétleni óvodában 2 csoportban 44 gyermek nevelkedik egy korszerű, külsőleg-belsőleg felújított épületben.
Tanáraink rendszeresen vesznek részt szakmai továbbképzéseken, diákokat készítenek fel református és állami iskolák által meghirdetett országos versenyekre, helyi ill. területi versenyekre.
Négyévente megrendezésre kerül a Református Est, ahol diákjaink jelenetekkel, tánccal, zenével, verssel lépnek fel szüleik és a város érdeklődő polgárai előtt.
Diákjaink és tanáraink minden félévet csendes nappal, minden hetet reggeli áhítattal kezdenek. Tanáraink kétheti rendszerességgel vesznek részt tanári bibliaórákon. Az áhítatokat és bibliaórákat református lelkészeink: Cegléd – Felszegről Dr. Sándor Balázs nagy–tisztelet–Cl úr; Cegléd – Nagytemplomból Hánka Levente nagytiszteletű úr; Cegléd – Újvárosról Ócsai Tibor nagytiszteletű ür és az iskola vallástanára Turbucz Erzsébet tartják.
Évente egyszer az évfolyamok szervezetten látogatnak el valamelyik református gyülekezetbe, ahol szolgálatukkal színesítik az istentiszteletet, ezen kívül nebulóink rendszeresen részt vesznek saját gyülekeztük gyermek-istentiszteletein. Egyházi és világi ünnepekkor egy-egy osztály műsort készít az iskola tanulói és dolgozói számára. Karácsonykor kisebb csoportok szolgálnak az idősek otthonában, óvodáinkban. A 6. és 7. osztályos református tanulók közül a legtöbben bekapcsolódnak a gyülekezetük konfirmációs csoportjába, ahol megismerkedhetnek egyházunk hitvallásaival és szervezeti felépítésével. Diákjaink közül sokan lelkesen vesznek részt az egyházközségek nyári hittantáboraiban.
Hálát adunk Istennek, hogy Cegléden a templom és iskola között szoros a lehet a kapocs.
Soli Deo Gloria!